Iako Njemačka bilježi pad broja novozaraženih, od ponedjeljka (25. siječnja) stupaju na snagu mjere koje su njemačka kancelarka Angela Merkel (CDU) i premijeri 16 saveznih država donijeli na virtualnom sastanku 19. siječnja.
Podsjetimo, prema toj odluci Njemačka u “lockdownu” ostaje do 14. veljače.
U nastavku pročitajte koje se sve mjere u Njemačkoj primjenjuju od danas, a o čemu je Fenix-magazin.de već ranije pisao.
U javnom prijevozu i u trgovinama stanovnici moraju nositi takozvane kirurške maske, FFP2 maske i KN95 / N95 maske.
Kontakti u javnom prijevozu su smanjeni. Broj putnika ne smije prelaziti trećinu redovito dopuštenog broja putnika u prijevoznom sredstvu. Putnici se moraju pridržavati mjere o međusobnoj udaljenosti.
Škole ostaju zatvorene do 14. veljače uz online nastavu. Isti postupak ostaje i za dječje vrtiće i dnevne centre.
Restorani i pubovi, kazališta i operne kuće, kao i veliki dijelovi trgovine na malo su i dalje zatvoreni.
Privatna okupljanja i dalje su dopuštena među članovima kućanstva i uz najviše jednu osobu iz drugog kućanstva.
Ograničenje izlaska se ne primjenjuje ako ne živite u žarištu koronavirusa.
Obvezno je testiranje nekoliko puta tjedno za osoblje u domovima umirovljenika, te ustanovama za njegu za posjetitelje regija s povećanom incidencijom koronavirusa.
Kao i ranije ostaju mjere i za vjerske službe u crkvama, sinagogama i džamijama, kao i okupljanja drugih vjerskih zajednica. Vjerske službe dopuštene su samo ako se zadrži minimalna udaljenost od 1,5 metara, svi moraju imati zaštitne medicinske (kirurške) ili FFP2 maske, a zabranjeno je zajedničko pjevanje. Okupljanje s više od 10 sudionika mora se prijaviti nadležnom regulatornom uredu najmanje dva radna dana unaprijed.
Rad od kuće trebao bi biti omogućen svima kojima je to moguće osigurati.
Većina Nijemaca podržava produljenje “lockdowna” nakon 31. siječnja. Prema istraživanju Instituta za istraživanje javnog mnijenja YouGov u ime Njemačke tiskovne agencije, 40 posto se čak izjasnilo za pooštravanje postojećih mjera za obuzdavanje pandemije, a daljnjih 21 posto za zadržavanje prethodnih ograničenja. Samo 13 posto zatražilo je prekid zaključavanja, 17 posto za ublažavanje. 8 posto nije dalo nikakve informacije.
Fenix-magazin/MD