Vlasti Hercegovačko-neretvanske županije i Županije Zapadnohercegovačke donijele su odluku da školska godina počinje po redovitom rasporedu, 7. rujna, čak i unatoč tome što je nešto povećan broj zaraženih osoba, pa su moguće i izmjene.
Istodobno, vlasti u FBiH na više različitih načina pristupit će realizaciji kriznog plana i programa.
Od Sarajevske županije, koja najavljuje “nastavu uživo” samo za razrednu nastavu te Viber nastavu za starije razrede ili pak HNŽ-a, koji u cijelosti najavljuje početak školske godine. Svima je ipak zajednička predostrožnost i vrlo stroge mjere zbog kojih su roditelji djece sumnjičavi hoće li se moći ispuniti, piše Večernji list.
Naime, Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije dostavio je ravnateljima škola, a oni nastavnicima i profesorima, preventivne epidemiološke mjere koje će biti na snazi za osnovne i srednje škole. U toj informaciji se ipak konstatira kako HNŽ bilježi porast oboljelih od COVID-19 u posljednjih 15 dana.
Pritom se upozorava kako se u jesenskim i zimskim mjesecima očekuje porast broja COVID-oboljelih uz pojavu drugih kapljičnih infekcija, tako da će se mjere posve sigurno mijenjati u skladu s razvojem epidemiološke situacije. Tako se, očekivano, prvo na popisu mjera našlo opće načelo za sprječavanje širenja COVID-a u svim školama, a podrazumijeva održavanje fizičkog razmaka. To znači da će biti potrebno organizirati rad u školama tako da će se osigurati fizički razmak od 1,5 metara. Posebno se ukazuje da se pri ulasku i izlasku iz škole održava međusobni razmak od najmanje 1,5 m, kao i u samim učionicama. Da bi se ispoštovala ta mjera i smanjio kontakt među učenicima različitih razreda, završetak nastave i izlazak iz škole organizirat će se tako da učenici ne izlaze istodobno i da školu napuštaju razredi po unaprijed utvrđenom rasporedu.
Zavod za javno zdravstvo HNŽ-a nalaže da se prigodom dovođenja ili odvođenja učenika nižih razreda roditelji ne trebaju zadržavati u školskom dvorištu.
Oni dovode ili odvode učenike nižih razreda do ulaza i ne ulaze u školu uz također obvezno održavanje fizičkog razmaka, precizira se u ovim uputama.
Poseban dio odnosi se na održavanje higijene te dezinficiranje ruku i površina. Na početku školske godine potrebno je provesti edukaciju zaposlenika i učenika škole o načinu i značaju kontinuiranog provođenja preventivnih mjera. Djeca trebaju redovito prati ruke vodom i tekućim sapunom te ih sušiti papirnim ubrusima i odlagati u kante za otpad s poklopcem. Na ulazu u školu i nekoliko dostupnih mjesta u školi moraju biti postavljeni dozatori s dezinficijensom za ruke i uputom za korištenje.
Potrebna je dezinfekcija radnih površina, kvaka na vratima i prozorima, slavina u toaletima, prekidača za struju… najmanje dvaput dnevno. Učenici jednog razreda pohađat će nastavu samo u jednoj učionici, tako da se neće pomicati u jednome danu. Iako to nije službeno napisano, školski sati bit će ograničeni na 30 do 35 minuta, a neće biti klasičnog velikog odmora. Bit će stanke među školskim satima, ali će se sve odvijati u učionicama.
Najviše može biti 15 učenika u razredu, a u jednoj klupi samo jedan učenik. S obzirom na inače mali broj djece po razredima, tu će preporuku biti moguće ispoštovati u većini škola, osim u Mostaru i eventualno Čapljini. Školske klupe moraju biti razmaknute 1,5 metara da se smanje fizički kontakti među razredima, precizira se. Sati tjelesnog izvodili bi se samo na otvorenom.
Prostorije se moraju provjetravati više puta dnevno te izbjegavati klimatizaciju. Također, kroz školu učenici različitih razreda trebaju posebno prolaziti. Djeca ne smiju dijeliti užinu s drugom djecom. Pri korištenju toaleta treba voditi računa o poštivanju fizičke distance i obvezno prati ruke. U zbornici učitelji i nastavnici trebaju također poštovati fizički razmak i zadržavati se što kraće u zajedničkim prostorijama. Svi zaposlenici u školi moraju nositi maske te su obvezni mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu.
U slučaju pojave COVID-pozitivnog slučaja u nekom od razreda, svi učenici tog razreda idu u samoizolaciju u trajanju 14 dana i za njih je potrebno osigurati online nastavu. Iznimka su djeca s kroničnim bolestima za koje se mora organizirati online nastava.