Hrvatima je jedva uspjelo iskontrolirati dvije trećine kluba Hrvata u FBIH, dok Srbi u FBIH o tom postotku kontrole kluba Srba u Domu naroda FBIH samo mogu sanjati. S druge strane klub Ostalih, sve ove godine, ne buni se da ga popunjavaju Bošnjaci.
Što će reći da klub Ostalih sve ove godine popunjavaju upravo autentični Ostali.
Kako je moguće da populacija, koja prema popisu 2013 čini manje od 4% stanovništva BIH, dakle u FBIH nekih max 3% nema problem s tim da joj Bošnjaci uzurpiraju klub u Domu naroda?
Odgovor je samo jedan: Klub Ostalih u Domu naroda redovno popunjavaju upravo pripadnici Ostalih, pa tu praktički pobune nema. Inače bi se Ostali bi se bunili da ih majorizira većinska nacija u FBIH. Teško da bi šutjeli.
Osim toga bio bi šovinizam, da većinska nacija u FBIH otima klub i nacionalnim manjinama u FBIH. Jel tako? Tako je.
Sljedeći zaključak koji se nameće je da Bošnjaci nastoje prodrijeti samo u klub Srba i Hrvata dok klub Ostalih poštuju.
To će reći da bošnjačke partije, naročito one iz “BH bloka” gaje netolernatnost prema dva od tri BH naroda dok istovremeno gaje toleranciju prema nekonstitutivnim građanima BIH koji suvereno vladaju svojim klubom u Domu naroda.
To će reći da BH blok ne voli dva od tri BH naroda, pa se nameće pitanje zašto se ne zove anti BH blok?
Stoga su predstavnici Hrvata i Srba zatražili sastanak s predstavnicima Ostalih u Sarajevu, tražeći od njih pojašnjenje što trebaju činiti da im Bošnjaci više ne otimaju njihov klub u Domu naroda.
Trepanić Mirela predstavnica kozačke zajednice, Handžić Vibor predstavnik Talijana ,Sejad Tatrin predstavnik Crnogoraca,, Kantarević Rasim predstavnik Čeha, Imširević Sandra predstavica Poljaka, Srna Bajramović Segmendina prestavnica Roma i Aner Žuljević predstavik Mostaraca, kazali su da su ugodno iznenađeni pozivom, te će vrlo rado prenijeti svoja iskustva o tome što treba raditi i kako se treba ponašati, da ti nitko ne uzima tvoj klub Doma naroda.
Predstavnici Hrvata i Srba, izrazili su nadu , da će i oni jednog dana, baš kao što to pravo imaju nacionalne manjine u FBIH, moći imati pravo na autentične klubove u Domu naroda, te su dodali da ne razumiju zašto pojedini Bošnjaci svako 4 godine imaju toliku želju popunjavati klub Srba i Hrvata u Domu naroda, dok neki čak za tu potrebu postaju Srbi ili Hrvati. “Ako se radi o krizi identiteta, onda za to postoje institucije, al to nisu parlamentarne institucije” kazao nam je jedan hrvatski zastupnik koji je želio ostati anoniman.
napomena: tekst je aktivizam