Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Obilježena 75. godišnjica bitke na Sutjesci

Vrlo
- Advertisement -

Bitka na Sutjesci bila je jedna od najtragičnijih hrvatskih bitaka u Drugome svjetskom ratu, jer su među pripadnicima snaga NOB-a najveći dio činili upravo borci iz Hrvatske, a posebice iz Dalmacije i Dalmatinske zagore.

Predstavnici Saveza udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (SABNOR) BiH, ali i drugih antifašističkih udruženja iz Crne Gore, Hrvatske i Slovenije, na Tjentištu su danas obilježili 75. godišnjicu bitke na Sutjesci.

Antifašisti su položili vijence, te se prisjetili jedne od najvećih bitaka iz Drugog svjetskog rata na ovim prostorima u kojoj su poginula 7.543 borca.

Slovenski povjesničar Viktor Kučan u knjizi “Borci Sutjeske” je iznio podatak koji pokazuje broj boraca po općinama u bivšoj Jugoslaviji, iz koje je vidljivo da su među partizanima na Sutjesci najbrojniji bili Dalmatinci, a Split i Šibenik jedini gradovi s četveroznamenkastim brojem boraca.

Za usporedbu, u Bitki na Sutjesci sudjelovalo je samo 67 Beograđana.

Najviše je Dalmatinaca bilo i među poginulima, oko 3000, a najveće gubitke pretrpjela je Druga dalmatinska brigada, s 800 poginulih.

Bitka na Sutjesci vođena je od 15. svibnja do 16. lipnja 1943. i bila je odlučujuća bitka pete neprijateljske ofanzive.

Gotovo 127.000 njemačkih, talijanskih, bugarskih vojnika i ustaša, uz podršku 300 aviona, u obruču je držalo 22.000 partizana s ciljem potpunog uništenja.

Prva proleterska divizija 10. lipnja 1943. probila je neprijateljski obruč na Sutjesci, a bitka je završena 15. lipna 1943. probojem glavnine snaga NOVJ.

Osnovne poruke današnjeg skupa su da antifašizam na ovim područjima nije mrtav, da ima mnogo onih koji žele nastaviti njegovati tradiciju antifašizma, a poručeno je i da su vrijednosti narodnooslobodilačke borbe, kao što je suživot, nenarušive i trajne, te da slavna prošlost ne smije biti zaboravljena i da iz tih događaja treba izvući pouke i primijeniti ih u današnjem vremenu.

Manifestaciji je prisustvovao i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo koji je kazao da će antifašizam uvijek živjeti u tim krajevima, jer to nije ideologija, već teorija opstanka ljudskog društva.

Poradi povijesne istine podsjetimo se kako je omjer sudionika na strani Partizana iz BiH u Bitki na Sutjesci bio sljedeći:

  •  3,9% Muslimani
  • 23,61% Hrvati.

Nakon govora predstavnika udruženja antifašista i preživjelih boraca Bitke na Sutjesci, upriličen je prigodan kulturno-umjetnički program, priopćeno je iz Ureda ministra Muharema Fiše, prenosi Bljesak.info

EUROPSKI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE TOTALITARIZAMA: BiH Muslimana poginulo više u ustašama, BiH Hrvata u partizanima

SUTJESKA: 75 godina od najveće i najkrvavije hrvatske bitke Drugog svjetskog rata

EUROPSKI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE TOTALITARIZAMA: Sutjeska je bila klaonica, pola poginulih bili su Hrvati

 

https://www.facebook.com/federalna/videos/2235213853160737/?t=0

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -