Utorak, 19 studenoga, 2024

Kako su čokolada i Valentinovo postali zaljubljeni par?

Vrlo
- Advertisement -

Jean Harlow je u filmu “Večera u osam” iz 1933. godine zauvijek povezala ovaj slatkiš sa dekadentnim zadovoljstvom. Obučena u saten i šljokice ona leži na jastuku u obliku srca i sugestivno gricka čokoladice, piše Lola.

No, ne ostaje sve samo na filmskom platnu, zato što se u povijesti čokolada zaista smatrala ljubavnom hranom. Strast za njom potječe iz mezoameričke civilizacije. Ona je bila pravi luksuz među višim elitama Maja i Asteka koji su uživali u piću napravljenom od pečenih zrna kakaa sa vanilijom, medom i čili papričicama. Zrna kakaa su bila vrijedna poput zlata, čak su se koristila i za plaćanje poreza asteškim vladarima.

Do početka 1600-ih godina čokoladna moda se proširila po cijeloj Europi. U Londonu su kafićima pravi rivali postale čokolaterije. Jedna od njih je otvorena 1657. godine u ulici Gracechurch, a čokolada se reklamirala kao piće koje liječi i čuva organizam od mnogih bolesti. U Francuskoj je Madame de Sevigne pisala o ogromnoj konzumaciji čokolade u Versailles-u 1671. godine, Louis IV ju je pio svaki dan, a Madame du Barry ju je koristila kako bi stimulirala svoje ljubavnike.

Kada se Marie Antoinette udala za Louis XVI povela je svog proizvođača čokolade u Versailles. Službeni “kraljičin proizvođač čokolade” je stvarao recepte poput “čokolade pomiješane sa pupoljcima orhideje za snagu, čokoladu sa cvijetom narandže za smirivanje živaca ili čokoladu sa slatkim bademovim mlijekom koja pomaže probavi”.

Kako se onda čokolada povezala sa Danom zaljubljenih? Prošlo je nekoliko stočkeća prije nego što je ona našla svoj put do tog praznika. Ljubav se isprva slavila pjesmama, poezijom i ružama, no čokolada još uvijek nije bila uključena u cijelu priču zato što je šećer i dalje bio dragocjena roba u Europi.

Do 1837. godine, kada je na prijestolje sjela kraljica Victoria, Dan zaljubljenih se pretvorio u komercijalno bogatstvo. Viktorijanci su voljeli da svoje voljene obasipaju poklonima i čestitkama sa Kupidom. No, pravo zadovoljstvo je tek trebalo da stigne.

Richard Cadbury, čija je obitelj proizvodila čokoladu, je tražio način da upotrijebi čisti kakao maslac dobijen iz procesa koji je Kedburi osmislio da napravi ukusniju čokoladu za piće. Osmislio je rješenje u vidu “čokoladica za jelo” koje je pakirao u predivne kutije napravljene po njegovom dizajnu. Marketinški genije Kedburi je 1861. godine počeo da stavlja Kupide i ružine pupoljke na kutije u obliku srca. Čak i kada su čokoladice bile pojedene, ljudi su mogli sačuvati pakiranje kao ljubavna pisma.

Dan zaljubljenih je procvjetao 1894, kada je Milton Hershey počeo slatkom čokoladom prelijevati karamele. Godine 1907. pokrenuo je proizvodnju čokoladnih poljubaca u obliku suza. Zvali su se poljupci zbog zvuka ljubljenja koji je čokolada pravila u proizvodnji. Masovno proizvedeni, po pristupačnoj cijeni, ovi slatkiši su se reklamirali kao “najhranljivija hrana”.

Kada je u pitanju komercijalna čokolada, tu niko nije mogao da nadmaši Russel Stovera. Sve je počelo u trenutku kada je 1923. godine njegova supruga Clara Stover počela da pakira “Bungalow Candies” u njihovoj kuhinji u Denveru. Ona i njen muž su se preselili u Kansas City, otvorili nekoliko tvornica i širom Srednjeg Zapada prodavali svoje čokoladice za Dan zaljubljenih u kutijama u obliku srca. Russel je na kraju otkupio Whitmanov posao koji je bio njihov najveći konkurent i preusmjerio kompletnu veleprodaju na drogerije i trgovačke lance Walmart i Target.

Jedan od njihovih najprodavanijih proizvoda je i “Tajno čipkano srce”, kutija čokolada umotana u saten i crnu čipku. Cijena je pristupačna i može se naći u prodavaonicama širom svijeta. Ta poslovna strategija se isplatila – sa 3000 radnika i 600 milijuna dolara godišnje prodaje Russelova tvrtka te je na prvom mjestu među proizvođačima čokoladica u kutiji.

Harlow je možda inspirisala čokoladu obavijenu satenom i čipkom, ali Lucille Ball je otkrila još jedan način da prikaže kako ova poslastica može da vam izmami osmijeh na lice. U jednoj od najpopularnijih epizoda serije “Volim Lucy” prikazane su Lucy i Ethel kako rade na traci u tvornici čokolade. I dan danas je ta scena urnebesno smiješna kao što je bila i prije 60 godina.

https://www.youtube.com/watch?v=8NPzLBSBzPI

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -