VELIKA BRITANIJA danas je na referendumu odlučivala hoće li napustiti Europsku uniju. Birališta su se zatvorila u 22 sata po britanskom vremenu, a prvi službeni rezultati trebali bi biti poznati ujutro.
Velike medijske kuće odlučile su kako neće objavljivati rezultate izlaznih anketa.
Dan uoči referenduma online ankete su davale laganu prednost pristašama izlaska iz EU-a i pokazale da je još velik broj neodlučnih, dok mogućnost ‘brexita’ zabrinjava Bruxelles, gospodarske krugove i gotovo sve čelnike svjetskih zemalja.
Kako navodi Opinium, koji je ispitao 3011 Britanaca, 45 posto je za izlazak, 44 posto za ostanak u EU-u, ali 9 posto je još neodlučno i 2 posto ne želi se očitovati. TNS koji je ispitao 2320 ljudi, navodi da je 43 posto za izlazak, 41 posto za ostanak i 16 posto neodlučnih.
Trenutne procjene govore kako je na birališta izašlo zmeđu 27 i 36 milijuna ljudi.
Referendumsko pitanje glasilo je: “Bi li Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo ostati članicom Europske unije ili napustiti Europsku uniju?”.
Predsjednik Europskog vjeća Donald Tusk uoči referednuma je upozoravao kako bi Brexit mogao biti “početak uništenja ne samo EU-a nego i cjelokupne zapadne političke civilizacije.”
I Reuters je u svojoj analizi upozorio na moguće katastrofalne posljedice Brexita ističući kako bi Europska povijest mogla krenuti unatrag, a ni raspad Europske unije nije toliko nevjerojatan.
Šef UKIP-a i glavni zagovornik napuštanja EU, Nigel Farage rekao je pak da će mekušci koji podržavaju ostanak radije ostati na toplome nego ići glasati po takvom vremenu.
Što se tiče posljedica Brexita za Hrvatsku, one neće biti pretjerano velike.
“S Hrvatskom se neće dogoditi ništa pretjerano, građani se neće moći zapošljavati jednostavnije kao sada, studenti neće moći tako jednostavno ići studirati kao što bi mogli sada”, objašnjava Dario Čepo sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.