U kratkom razgovoru za Dnevni avaz nekadašnji politički analitičar, a danas glasnogovornik SBB-a dotakao se aktualnih i vječnih tema bh društva. Kratko i pragmatično.
Dvije vatre: Za dogovor i za rušenje
– Političko stanje u BiH je nakon dugo vremena stabilizirano. Sve je jasnija razlika između onih političkih snaga koje teže k jednom sveobuhvatnom međunacionalnom “temeljnom” dogovoru, što je osnov za izgradnju zemlje i njenu budućnost, te onih snaga koje na sve načine to pokušaju srušiti, opstruirati i zaustaviti.
Može li koalicija SDA-SBB napraviti značajan iskorak za građane BiH?
– Koalicija SDA-SBB je već napravila značajan iskorak. Podnesena je povjesna aplikacija za članstvo u EU. Postoji dobra šansa, ukoliko se poklope i neke druge okolnosti, kako će ova koalicija napraviti temeljite reforme koje bi kao rezultat mogle sve Srbe i Hrvate, a koji čine skoro 50 posto stanovništva, konačno okrenuti prema BiH kao zajedničkoj domovini.
Mislite li kako se građani imaju razloga nadati boljem?
– Kada samo uporedite situaciju danas i kako je bilo za vrijeme dok je SDP bio na vlasti, pa onda i DF, njihove konstantne političke blokade i krize, neprestane svađe zbog javnih poduzeća, jasno je kako može biti bolje, već je bolje i bit će bolje!
Mostar bez domaćih iluzija i uplitanja stranaca
Može li doći do rješenja za Mostar?
– Može samo ako to bude plod dogovora domaćih političkih aktera, bez velikog utjecaja stranaca.
Je li Mostar grad slučaj?
– Ne. Ljudi posmatraju Mostar kao paradigmu nekih lijepih vremena koja više ne postoje. Danas imamo nove realnosti. Mostar i BiH će trasirati svoj europski put onom dinamikom kojom budemo sposobni prihvatiti te nove realnosti i prestati živjeti u vlastitim iluzijama o nekoj bivšoj BiH. To je, nažalost, tako, sviđalo se nekome ili ne.
Legitimni predstavnici grade temelj kuće
Kako cijenite međunacionalne odnose u ovoj zemlji?
– Međunacionalni odnosi diktirat će put ove zemlje ka EU. Legitimni predstavnici naroda trebaju napraviti “temelj kuće” na kojem će se graditi ova zemlja.
A odnose između Bošnjaka i Hrvata?
– Ti odnosi su nakon šest godina konačno stabilizirani, što je izuzetno važno za sve. Čvrst dogovor Bošnjaka i Hrvata u FBiH preduvjet je za čvrst dogovor između FBiH i RS o budućnosti ove zemlje.
Unitarizacija ili federalizacija?
– U višenacionalnim konsocijacijama centralizacija je skoro pa nemoguća. Federalizacija može biti dobra opcija, ali ne po etničkim kriterijima. Najvažnije je da to bude rezultat dogovora naroda u BiH, a ne međunarodne zajednice.
Korupcija, pravosuđe i izbori – isti koš
Koliko je uopće BiH uređena država?
– Ovo je jako loše uređena država.
Što smatrate najvećim problemom?
– Korupciju, pravosudni sustav i izborni proces.
Imaju li mladi budućnost u ovoj zemlji?
– Imaju. Mada moraju biti spremniji da rade širu vrstu poslova, što često nisu.
Ima li socijaldemokracija ili ljevica šanse u BiH?
– Koja socijaldemokracija? Koja ljevica? To u BiH ne postoji.
Rastu li napetosti u regiji?
– Nešto se veliko iza brda valja. Bojim se da kao država ne završimo kao “kusur” geopolitičkih preslagivanja moći.
Dnevni avaz/Dnevnik.ba