BRUSSELS, SARAJEVO – Proljeće u BIH moglo bi početi optimistično. Ukoliko Johannesa Hahna, europskog povjerenika za proširenje, u ponedjeljak prilikom njegove posjete BiH dočeka vijest o tome da su predsjedavajući Vijeća ministara i entitetski premijeri uspjeli postići dogovor o Mehanizmu koordinacije, razvoj događaja koji bi uslijedio mogao bi osigurati da BiH već u kolovozu dobije upitnik od Europske komisije!
No, da bi se zaista i ispunio ovakav itekako optimistički scenarij nužmo je posložiti više političkih i europskih procesa u cjelinu, između ostalog već narednog mjeseca dogovoriti adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s EU.
Naš brusselski izvor navodi da Hahn, po svemu sudeći, u BiH dolazi s porukom da još nema konsenzusa među zemljama članicama da se proslijedi bh. aplikacija Europskoj komisiji.
“Idealni scenarij bi bio da se premijeri u ponedjeljak dogovore o Mehanizmu koordinacije, pa da u narednih nekoliko tjedana već imenuju organe prema koordinacijskom mehanizmu”, ističe naš sugovornik.
Prema istom scenariju, adaptacija SSP-a trebalo bi biti dogovorena i završena u travnju, u lipnju već bi zemlje članice mogle proslijediti aplikaciju Povjerenstvu, dok bi u kolovozu BiH u rekordnom roku dobila upitnik, bez kojeg nema kandidatskog statusa.
Mladen Ivanić, član kolektivnog šefa države, koji će se najprije susresti s povjerenikom Hahnom, izražava uvjerenje da će predstavnici BiH dobiti “jasne sugestije i stavove Bruxellesa”.
“Siguran sam da će nam Hahn, kao dokazani prijatelj BiH, tim sugestijama pomoći da krajnji rezultat na putu prema EU bude pozitivan”, ističe Ivanić.
Šef bh. diplomacije Igor Crnadak također će se susresti s Hahnom.
Kaže kako očekuje da u fokusu razgovora bude razdoblje koje je pred BiH nakon podnošenja aplikacije, s fokusom na pitanja iz agende poput prilagodbu SSP-a i konačno stavljanje u funkciju Mehanizma koordinacije.
“Vjerujem da, ako nastavimo s reformama, možemo dobiti upitnik u nekom razumnom vremenu”, ističe Crnadak.
Srećko Latal, urednik BIRN-a za BiH i direktor analitičke organizacije SOS, smatra da je BiH “u vrlo čudnoj situaciji”.
“S jedne strane, predali smo aplikaciju, koja očito nije bila u potpunosti podržana, a s druge strane, vidimo da se u BiH gomilaju ozbiljni problemi jer nema konsenzusa u vezi s mehanizmom i objave popisa”, kaže Latal.
Zaključuje da se BiH sada kocka s jednom vrlo ozbiljnom situacijom. “Očito su posrijedi pripreme za lokalne izbore, što BiH, opet, gura u veću krizu”, zaključuje ovaj analitičar.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović izjavio je već ranije kako je uvjeren kako će do listopada biti riješeno sve što BiH stoji na putu za predaju kredibilne aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji.
Čović je kazao da je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić informisao članove Predsjedništva BiH o pripremljenosti BiH za predaju zahtjeva za članstvo u EU.
– Procjena Vijeća ministra, odnosno predsjedatelja koji nas je informirao, jeste da postoje svi preduvjeti da kredibilno apliciramo za članstvo u EU tijekom listopada ove godine međutim najava iz Brussela su optimističnije ukoliko BH lideri smognu snage uskladiti Mehanizam koordinacije. Drugim rječima Brussel šalje poticaj.
Čović je već ranije dao do znanja da aktivnosti koje trebaju biti završene odnose se na usaglašavanje mehanizma koordinacije, izmjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SPP) koje se odnose na tradicionalnu trgovinu i procjena napretka za BiH koju će naredni mjesec dobiti od EU.
Predsjednišrtvo BiH, kako je dodao Čović, donijelo je zaključak kojem Vijeću ministra BiH preporučuje redefiniranje pregovora o izmjenama SPP o tradicionalnoj trgovini. Pri tom se moraju uvažavati stavovi i standardi koje pred BiH postavlja EU, a istovremeno će se u razgovorima pokušati inzistirati na zaštiti domaće proizvodnje.
Čović smatra da postoji dovoljno prostora da se pregovara o strukturi i kontigentima te da budu uvaženi standardi koje je pred BiH postavila EU, a sa druge strane da bude zaštićena domaća proizvodnja.
Kada je riječ o razgovorima koji se vode o izmjenama Izbornog zakona, Čović je kazao da bi do Nove godine trebali imati okvirno rješenje koje se treba utvrditi putem interresorne radne grupe, u okviru PS BiH.
Radi se, kako je naveo, o tehničkim detaljima koje treba usaglasiti, a odnose se na pitanja izbornog praga i otvorenih ili zatvorenih kandidatskih listi, te provedbi presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić – Finzi i provedbi odluka Ustavnog suda BiH vezano za Grad Mostar.
Čović je kazao ako bi bilo ekonomski isplativije spojiti lokalne i opće izbore, da bi oni u tom kapacitetu, ukoliko bude postojao dogovor, mogli biti održani 2018. godine.
Naveo je da HDZ BiH, čiji je predsjednik, podržava mogućnost da naredne godine ne budu održani lokalni izbori ukoliko to prihvate ostali partneri u vlasti, te da se to vrijeme iskoristi za provedbu reformskih aktivnosti.
Poskok.info