SARAJEVO – Glavna rasprava, zakazana po tužbi koju je protiv direktorice Centra za kulturu dijaloga Sanje Vlaisavljević podnio bivši prorektor Univerziteta u Sarajevu Samir Arnautović, odgođena je danas na njegov zahtjev.
Arnautović je Vlaisavljevićevu za klevetu tužio 14. kolovoza prošle godine zbog njenog teksta “SDP mašinerija plagira i nevladin sektor”, objavljenog 1. augusta prošle godine. Zbog navoda, prema kojima je Arnautović plagirao magistarski i doktorski rad, da se koristi govorom mržnje i da je bez pravdanja uzimao honorare, tužio je Vlaisavljevićevu i od nje traži 3.000 KM za nadokandu štete za pretrpljene duševne boli. Aranutović je odgodu rasprave zatražio tvrdeći da je pozlilo jednom njegovom advokatu.
Ahmet Žilić, odvjetnik Vlaisavljevićeve, ocijenio je ovo odugovlačenjem postupka primijetivši da u odvjetničkom uredu koja zastupa Arnautovića ima još troje advokata. Žilić je jučer sudu uložio sedam priloga dokaza o, kako tvrdi, plagijatima Arnautovića, inače profesora na Filozofskom fakultetu.
Vlaisavljevićeva je naglasila da Arnautović prije podnošenja tužbe za klevetu, iako to nalaže Zakon o zaštiti od klevete, nikad nije tražio da ona objavi demanti na “sporni” tekst, niti je to tražio od portala poskok. info, koji je njen tekst objavio. Izjavila je i da je svoj “sporni” tekst napisala s uvjerenjem da o svim navodima ima i više nego dovoljno dokaza.
“Umjesto da odgovori na javnu kritiku, profesor filozofije Samir Arnautović je pokrenuo optužnicu zbog klevete očito uvjeren da će putem sudskog pritiska i svojih stranačkih veza izbjeći odgovornost da pred očima javnosti položi račun za ono za što je prozvan”, kazala je Vlaisavljevićeva, upitavši da li je sudski postupak protiv nje “pokušaj sudsko-psihijatrijske denuncijacije medija i prava na javnu kritiku”.
Glavna rasprava odgođena je za 5. mart kada bi trebalo da bude predočen nalaz vještaka neuropsihijatra o duševnoj boli za koju Arnautović tvrdi da je pretrpio zbog spornog teksta. Arnautović je odbio da bude fotografisan u sudnici, a poslije nije želio ni s novinarima komunicirati.
Interesovanje za praćenje glavne rasprave pokazali su i Ured ombudsmana za ljudska prava BiH i Udruženje “BH novinari”, čiji su predstavnici bili danas u sudnici Općinskog suda u Sarajevu.
Nezavisne novine