Četvrtak, 25 travnja, 2024

Koji je zapravo razlog što međunarodna zajednica ne čini ništa oko Dodikova referenduma?

Must Read

Relativno mlaka reakcija međunarodne zajednice na  referendum u Republici Srpskoj,  uvjetovana je bojazni od daljnje islamizacije BiH, procesa koji je za tu zemlju jednako poguban kao i politika srpskog entiteta u toj državi. Naime, radi se o politici spojenih posuda, pri čemu najgore prolaze Hrvati u BiH.
Sugovornik Telegrama objašnjava – kako je to doslovce nazvao – ”brutalno nereagiranje” međunarodne zajednice na Dodikove provokacije, strahom Zapada da bi jačim pritiskom na Dodika, potaknuli bošnjački vrh ka daljnjoj islamizaciji te države.
”Pogledajte samo što čini i govori Bakir Izetbegović. Usta su mu puna ‘građanske države’, ali građanske države u kojoj će dominirati Bošnjaci. Mi ne možemo pristati na majorizaciju, tome ćemo se kao zemlja potpisnica Daytonskog sporazuma, ali i članica EU i NATO saveza, suprotstaviti”, nastavlja sugovornik Telegrama blizak samom državnom vrhu.
”Takva bošnjačka politika osobito je osnažena nakon neuspjelog vojnog udara u Turskoj iz čega je Erdogan izašao jači nego ikad. Zapad strahuje od novog vala izbjeglica, a osobito od mogućnosti da nova balkanska ruta krene kroz Bosnu i Hercegovinu. U toj je državi, prema našim procjenama, između 54 i 84 vehabijskih zajednica. Pa sada zamislite da u svakoj od njih ostane samo nekoliko postotaka onih koji tom rutom budu prolazili. Uz to, u BiH je na djelu masovno kupovanje zemlje, a kupci su od Kuvajta do Katara. Sve to naravno, na Zapadu jako dobro znaju i otuda oprez i taktiziranje prema Dodiku. A to naravno zna i on”.

Nekonzistentna politika prema BiH

Naš sugovornik tvrdi kako službeni Zagreb već godinama ne vodi konzistentnu politiku prema Bosni i Hercegovini i vjeruje kako sada, kad se očekuje formiranje Vlade na čelu s Andrejom Plenkovićem, više neće biti ”šumova na vezij” između Banskih dvora i Pantovčaka.
Kako je ovih dana u medijima najavljeno da će Hrvatska reagirati na visokoj razini prema Europskoj uniji i SAD-u, kao i prema Vijeću za implementaciju mira, pitamo našeg sugovornika, bliskom najužem vrhu, u čemu će se sastojati ta reakcija.
”Hrvatskoj je u interesu da BiH ostane cjelovita, da nitko u pitanje ne dovodi teritorijalni integritet BiH, i da se kao takva integrira u Europsku uniju, ali da hrvatski entitet ne bude minoriziran i da se donese ustavni zakon po kojem nitko, osim Hrvata u BiH, ne bi mogao birati hrvatske predstavnike, kako se ne bi razvodnio njihov vitalni interes u Domu naroda”, pojašnjava sugovornik Telegrama i nastavlja.

‘Svaka druga politika je put u katastrofu’

”Naša politika, pa u tom smislu i naša reakcija, kristalno je jasna: zauzimamo se za cjelovitu i suverenu BiH, snažno se zalažemo za europsku integraciju te države i to ćemo svesrdno podržati, i kao članica EU u tome pomoći, vidimo BiH kao državu tri konstitutivna naroda i naravno, snažno se protivimo islamizaciji te države”.
Službeni Zagreb, zaključuje sugovornik Telegrama, kaže kako Hrvate u BiH vidi kao Pijemnot koji će na osnovama jasnih političkih pozicija, usuglašenih sa Zagrebom i međunarodnom zajednicom, pomoći očuvanju cjelovite, suverene i ravnopravne države za sve narode u njoj.
”Svaki drugi put, svaka druga politika, put je u katastrofu”, zaključuje Telegramov sugovornik blizak hrvatskom državnom vrhu.
Telegram.hr

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -