Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Hrvatska osvojila ruski front: Vatreni su nakon 20 godina među četiri najbolje reprezentacije svijeta

U svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima reprezentacija Hrvatske je po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu pobijedivši u subotnjem četvrtfinalu odigranom u Sočiju reprezentaciju Rusije boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je u osnovnih 90 minuta rezultat bio 1-1, a poslije produžetka 2-2.

U ruletu jedanaesteraca ponovno je Ivan Rakitić bio strijelac odlučujućeg gola, Danijel Subašić je obranio Smolovu prvi udarac u raspucavanju, a Fernandes je promašio vrata. Osim Rakitića precizni su bili Brozović, Modrić i Vida, a Kovačićev udarac obranio je Akinfejev.

Za mjesto u finalu Hrvatska će se boriti 11. srpnja (20 sati) u Moskvi s reprezentacijom Engleske, koja je u četvrtfinalu sa 2-0 nadigrala Švedsku.

Domaća reprezentacija prva je došla do prednosti pred 44.287 gledatelja na stadionu Fišt, a vodeći pogodak za Rusiju postigao je Denis Čerišev u 31. minuti, kad je preciznim i snažnim udarcem sa 22-23 metara svladao Danijela Subašića.

Osam minuta poslije Hrvatska je izjednačila. Mario Mandžukić je povukao kontranapad po lijevoj strani, došao s loptom do pet metara od vrata, a onda ubacio na glavu Andreja Kramarića koji je poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Akinfejeva, prenosi direktno.hr

Hrvatska je bila bolja reprezentacija u drugom dijelu utakmice, ali pogodaka više nije bilo do isteka osnovnih 90 minuta.

U produžetku je do vodstva stigla Hrvatska u 101. minuti. Luka Modrić je izveo udarac iz kuta, a sa 10-ak metara preciznim udarcem glavom loptu je u lijevi donji kut poslao Domagoj Vida.

Rusija je do izjednačenja došla u 115. minuti. Slobodan udarac s desnog ruba kaznenog prostora izveo je Dzagojev, a najviši u skoku bio je Fernandes i glavom pogodio desni donji kut našeg gola za 2-2.

Odluka o pobjedniku pala je u ruletu jedanaesteraca, u kojem su Hrvatska i Rusija stigle do četvrtfinala, pobjedama nad Danskom, odnosno Španjolskom, kada su vratari, naš Danijel Subašić i ruski kapetan Igor Akinfejev, bili junaci. Hrvatska je na kraju u jedanaestercima bila bolja sa 4-3.

———————————————————

Kraj utakmice. Hrvatska je među četiri najbolje i s Engleskom se borimo za finale!

———————————————————-

Rusi će prvi pucati.

Smolov je prvi izvođać, ali nije bilo lopte. Subašić brani.

Brozović pogađa.

Dzagoev pogađa.

Kovačić je naš idući izvođać i puca slabo, a Akinfeev čita stranu i brani.

Mario Fernandes je treći ruski izvođać. Brazilac gađa silovito, ali pored gola.

Modrić je na zaletu i pogađa uz puno sreće. Od vratareve ruke u jednu pa drugu vratnicu, ali piše se GOOOOOL.

Ignašević puca snažno i precizno.

Vida je idući i pogađa manirom rasnog strijelca!

Kuzyaev siguran za 3:3.

Rakitić je opet naš posljednji izvođač i pogađa za mjesto u polufinalu!!!!!

Hratska je među četiri najbolje reprezentacije svijeta.

————————————————–

Kraj. Lutrija jedanaesteraca će opet odlučivati.

—————————————————

120′ – Minuta nas dijeli od pucanja jedanaesteraca.

119′ – Neugodan udarac iz daljine Zobnina.

117′  – Modrić pokušava na drugoj strani, ali bezopasno i raspucavanje je izgledno.

114′ – Još jedna dobra intervencija Subašića nakon što je Vida otišao u prazno.

U nastavku akcije Pivarić igra rukom i zarađuje javnu opomenu.

Slobodni udarac na samom rubu kaznenog, malo iskosa, ali svejedno opasna situacija.

Dzagoev ubacuje,a Mario Fernandes zabija za izjednačenje. GOOOOOOL. 2:2

Brazilac s ruskom putovnicom je ostao sam i nije imao težak posao.

112′ – Dzagoev izvodi korner. Subašić s dvije izvrsne obrane spriječava izjednačenje.

111′ – Slobodni udarac za Modrića nakon prekršaja nad Kovačićem.

Bezopasan ubačaj, a akciju završava Lovren mlakim udarcem iskosa u ruke Akinfeeva.

109′ – Gazinskiy radi taktički prekršaj na sredini terena i zarađuje žuti karton.

106′  – Počelo je posljednjih 15 minuta.

————————————————————

Kraj prvih 15 minuta.

———————————————————–

107′ -Slobodni udarac za Ruse. Dzagoev ubacuje, a Subašić kupi pod prekršajem.

104′ – Udarac iz kuta za Ruse. Dzagoev izvodi korner. Iz drugog udarca Erokhin opet gađa preko gola.

Dvije minute nadoknade.

102′ – Dzagoev je posljednji adut ruskog izbornika.

101′ – Hrvatska VOOOODIIIII. GOOOOOOOL. Vida gađa glavom kroz šumu nogu. Vatreni vode 2:1

Vida je proslavio skinuvši dres za što ga je sudac nagradio .

100′ – Greška Ćorluke koji gura Smolova u šansu, ali Lovren je čvrst u duelu. Tražili su Rusi kazneni udarac.

97′ – Ćorluka mijenja Vrsaljka koji ne može nastaviti. Moglo bi ovo biti jako problematično jer problema je imao i Subašić.

95′ – Problemi i za Vrsaljka koji traži zamjenu dok ga Lovren pokušava odgovoriti.

91′ – Počelo je prvih 15 minuta produžetka.

Korner za Rusiju i Golovina.

————————————————-

Kraj utakmice. Slijedi nam produžetak.

——————————————————–

94′ – Dobar udarac Smolova iskosa koji pokušava iskoristiti možebitnu ozlijedu Subašića, ali neda se hrvatski golman tako lako prevariti.

92′ – Modrić iznuđuje korner, pa brzo izvedeno. Opet udarac iz kuta i opet Modrić brzo izvodi.

88′ – Kramarić ide van, a Kovačić ulazi.

Problemi za Vatrene. Subašić se ozlijedio loveći jednu ničiju loptu. Nakon liječničke intervencije vratar Monaka nastavlja susret.

Pet je minuta nadoknade.

87′ – Korner za Modrića koji pronalazi Vidu, ali već ranije se oglasio sudac.

84′ – Nespretna reakcija Vrsaljka koji je rukom zaustavio loptu na 25 m od našeg gola.

Golovin je ubacio, ali Lovren se još jednom izvrsno postavlja.

82′ – Erokhin je nastradao, ali nakon liječničke intervencije će sve biti u redu s ruskim igračem.

79′ – Nova zamjena kod Rusije.  Dzyuba ide van, a Gazinskiy je ušao.

76′ – Opet Vatreni kuhaju u ruskom kaznenom prostoru. Korner za Modrića nakon udarca Vrsaljka kojemu je loptu prenio Kramarić.

Mandžukić gađa bezopasno.

74′ – Nova zamjena kod Hrvatske. Pivarić je ušao umjesto Strinića.

72′ – Nakon dugo vremena prijeti i Rusija. Fernandes je ubacio, a Erokhin ostao praktički sam na pet metara, ali gađa preko gola.

67′ – Nova zamjena kod Rusije. Čerišev je izašao, a Smolov ušao.

65′ – Hrvatska u ovim trenucima melje “Zbonaju”. Vrsaljko dobro kombinira na desnoj strani s Mandžukićem. Rusi se i dalje dobro brane, ali sve je više pukotina.

63′ – Zamjena kod Hrvatske. Brozović ulazi umjesto Perišića.

62′ – Korner za Ruse, ali Dzyuba gađa slabo.

Mandžukić je nastradao u skoku.

60′ – Fantastična prilika za Vatrene. Ubačaj s lijeve strane i lopta dolazi do Perišića koji pogađa vratnicu.

58′ – Rebić pokušava iz daljine, ali bezopasno.

57′ – Hrvatska opet stišće, ali bez prave oštrine u završnici.

54′ – Problemi za Vrsaljka koji je ostao ležati nakon jednog starta, ali sve će biti u redu.

Erokhin ulazi umjesto Samedova. Prva zamjena na utakmici.

52′ – Vrsaljko ubacuje i Kramarić pokušava škaricama.

Prije toga je Rebić radio pomutnju po lijevoj strani. I danas naš najbolji igrač.

50′ – Prva prilika u nastavku. Kramarić se našao u kaznenom prostoru, ali predugo je oklijevao.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme. Vatrene 45 minuta dijeli od odlaska u Moskvu i polufinala.

——————————————————————-

Završilo je prvo poluvrijeme. Nije bilo dobro, ali još nam predstoji 45 minuta.

—————————————————————-

45′ – Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

40′ – Hrvatska je izjednačila. GOOOOOOOOOL za poravnanje. Strinić je dobio zračni duel. Mandžukić se sjurio u kazneni prostor i pogađa Kramarića u glavu, a Krama je s pet metara nemilosrdan.

38′ – Strinić je povlačio Samedova i zaradio je i on žuti karton nakon što ga je u prethodnom napadu brazilski sudac poštedio.

36′ – Faul za Rusiju. Lovren radi prekršaj i zarađuje javnu opomenu.

35′ – Novi udarac iz kuta za Vatrene. Modrić ubacio, ali Rusi se opet brane.

31′ – Čeriševa  zabija za vodstvo Rusije nakon dobre kombinacije s Dzyubom. Lijepi pogodak ruskog igrača koji je fino “potegnuo” s nekih 20 m i pogodio u sami kut Subašićevog gola. Gooool za Ruse.

30′– Slobodin udarac za Čeriševa koji ubacuje, ali na kraju lak plijen za Subašića.

29′ – Vrsaljko ubacuje s 20-tak metara na Perišića koji nije uspio kvalitetno pucati.

25′ – Hrvatska dominira što se posjeda tiče s 64% lopte u svojim nogama.

20′ – Hrvatska je preuzela konce igre u svoje ruke. Rusi se kao i u  dosadašnjem dijelu prvnstva disciplinirano brane sa svih 11 igrača iza lopte.

14′ – Rebić iznuđuje prekršaj uz aut liniju. Slobodni udarac za Rakitića koji ubacuje. Ignašević je očistio.

U nastavku akcije Rebić iznuđuje još jedan prekršaj, ovaj na rubu kaznenog s desne strane. Malo iskosa.

Rakitić izvodi i gađa preko gola.

12′– Novi nalet Hrvatske. Vrsaljko je probio stranu i daje dobar ubačaj, ali Mandžukiću lpta prelazi preko noge te je udarac bezopasan po Akinfeeva.

10′ – Novi udarac iz kuta za Vatrene.

Modrić je ubacio, ali i Rusi se brane i pokušavaju se brzo otvoriti no Strinić na centru izuđuje prekršaj.

9′ – Hrvatska dobro kombinira nakon što smo se othrvali početnom pritisku Rusa.

7′ – Rebić prijeti i iznuđuje korner nakon što je lijepo zavrtio svog čuvara, ali obranio je Akinfejev.

Nakon kornera Lovren prebacuje do Rebića koji puca preko gola.

5′– Za sada nešto opasniji ulazak Rusa. Vida je kiksao, ali Lovren dobro blokira pokušaj Dzyube.

Prvi korner, ali s lakoćom se branimo.

3′– Prvi opasni napad na utakmici. Rusi prijete iz brzog napada nakon pograške Vide. Pucao je Čerišev, ali slabo.

1′ – Počela je utakmica.

——————————————————————————

Vatreni i Zbornaja su na travnjaku i slušaju himne.

Malo nas dijeli od početka utakmice.

Ovo su sastavi s kojima izbornici započinju utakmicu.

Hrvatska: Subašić; Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko; Rakitić, Modrić; Kramarić, Perišić, Rebić; Mandžukić

Rusija: Akinfejev; Kudrjašov, Ignašević, Kutepov; Zobnin, Čerišev; Kuzjajev, Golovin, Samedov, Fernandes; Dzjuba

—————————————————————————-

Vatreni su se s Rusijom susretali tri puta te su upisali samo jednu pobjedu dok su druge dvije utakmice završile bez golova i pobjednika. Jedinu pobjedu Hrvatska je ostvarila na ruskom tlu pod Dalićevi prethodnikom, dok su remiji odigrani u kvalifikacijama za Euro 2008. kada su Vatreni ostvarili povijesnu pobjedu na Wembleyu.

Hrvatska je s tom pobjedom omogućila Rusiji da se plasira na kontinentalnu smotru, nešto čega se Rusi i danas sjećaju i za što su zahvalni. No današnja utakmica je nešto potpuno novo i bez  ikakve dvojbe Rusija neće popuštati, ali Vatreni su kroz cijelo prvenstvo pokazivali da su mentalno sazreli.

“Rusija je neugodna momčad i očekujem da će igrati kao protiv Španjolske. Zasluženo su ušli u četvrtfinale i očekujem pravi spektakl jer ćemo igrati protiv domaćina i njegovih navijača”, rekao je kapetan Luka Modrić.

21. svjetska smotra je kruna ove generacije Vatrenih koja se brusila, između ostalog, i kroz te prethodne duele sa “Zbornajom”.

“Osvojiti naslov svjetskog prvaka s Hrvatskom gotovo je nezamislivo, poput najljepše bajke. Bilo bi nevjerojatno podići trofej svjetskog prvaka kao kapetan”, dodao je Modrić.

Ruski izbornik Stanislav Cherchesov je i dalje miran čovjek, bez obzira na to što je ovo utakmica koja mu može donijeti kultni, pa čak i status nogometnog božanstva, u Rusiji.

“Kao trener pokušavam ne gledati TV,  ne čitam novine. Koncentriran sam na posao. Vjerujem da je i igračima tako. Pokušavam da me ništa ne omete. Ako dobijem novine pročitat ću naslov. Kritika je dobra, ali vjerujem da bi trebali imati oči i uši otvorene”.

Osvrnuo se i na ruski mentalitet.

“Mi Rusi volimo ekstreme, stoga nemojmo biti ekstremni. Vjerujem da bi trebali biti konstruktivni, analitičko kritični. Kažete da su ljudi euforični: mi, ljudi u momčadi, nismo ljudi koji bi trebali biti euforični”, rekao je  Cherchesov.

Za obojicu trenera i Cherchesova i Dalića ovo je utakmica odluke, susret koji će ih u slučaju pobjede vinuti u nebesa. Tekstualni prijenos pratite od 20 sati na našem portalu.