Petak, 19 travnja, 2024

Čilić u pet setova “slomio” Fogninija za četvrtfinale Roland Garrosa

Marin Čilić plasirao se drugu godinu zaredom u četvrtfinale Roland Garrosanakon što je svladao Fabija Fogninija sa 6:4, 6:1, 3:6, 6:7 (4) i 6:3 u tri sata i 41 minutu dugačkom meču osmine finala.

Najbolji hrvatski tenisač je bez većih problema dobio prva dva seta, pa je izgledalo da će lako do pobjede. No početkom treće dionice upao je u probleme sa servisom i sve se zakompliciralo.

U prvom setu Marin je kod 5:4 došao do 30:40 i potom sjajnim reternom na set-loptu osvojio prvu dionicu. U drugoj dionici je četvrti tenisač svijeta poveo 3:0 u gemovima, a Fognini se kretao sve otežanije i zatražio je liječničku stanku. Nastavio je ipak meč, počevši igrati agresivnije i kratiti poene. Nije to odmah utjecalo na dinamiku dvoboja, Čilić je kod 5:1 došao do servisa za 2:0 u setovima. Trebale su mu tri set-lopte, a treću je napokon Fognini poslao u aut.

Iako je dotad izgledalo da će Čilić glatko pobijediti, na početku trećeg seta Marin je odjednom upao u velike probleme sa servisom. U drugom gemu nenadano Fognini dolazi do tri break-lopte (0:40) te koristi drugu priliku za svoj prvi osvojeni Čilićev početni udarac u meču.

Odmah u sljedećem gemu s nekoliko sjajnih forhenda u nizu Čilić je ekpresno anulirao zaostatak. No nastavili su se problemi s početnim udarcem, pa je u napetom četvrtom gemu četvrtu break-loptu iskoristio Talijan, drugi put zaredom osvojivši protivnikov servis za vodstvo 1:3, a nakon svog servis-gema i 1:4. Tako je Talijan uzeo treći set i smanjio ukupni zaostatak u setovima na 2:1, javlja HTV.

Četvrti set donio je veliku izjednačenost i neizvjesnost. Kod vodstva 5:4 Marin dolazi do velike prilike, prve meč-lopte (30:40), ali zamalo je poslao lopticu u aut,pa smo krenuli u tie-break. Fognini je prvi došao do mini-breaka (2-3), a odmah je sjajnim napadom uzvratio Marin (3-3). No neforsirana pogreška i sjajan suparnikov bekhend iz trka donose Talijanu vodstvo 5-3, a kad je poveo 6-3 dobio je na pladnju tri set-lopte! Drugu je za dlaku u aut poslao hrvatski tenisač. Fognini se tako nakon zaostatka 2:0 u setovima posve vratio u igru.

Srećom, sredinom petoga seta, kod rezultata 3:3, uspio je Čilić doći do još jednog breaka, što se pokazalo ključnim za njegov prolaz u četvrtfinale drugu godinu zaredom. Opet je Čilić oduzeo Talijanu servis kod 5:3, čisto da se ne moramo nervirati s još jednim njegovim servis-gemom!

Marin Čilić u karijeri ima tri nastupa u raznim Grand Slam finalima, no u Roland Garrosu nikad nije prošao dalje od četvrtfinala, a sada ga u njemu čeka teška zapreka, Argentinac Juan Martin Del Potro, koji je izbacio Amerikanca Johna Isnera sa 6:4, 6:4, 6:4. Del Potro protiv Čilića vodi sa 10-2 u pobjedama. Na zemlji su igrali tri puta i uvijek je slavio Argentinac. Jedine pobjede Čilić je ostvario 2010. na Australian Openu i 2011. godine u Torontu.